Katılım bankaları için TLREFK dönemi 22 Haziran’da başlıyor

Katılım bankaları için TLREFK dönemi 22 Haziran’da başlıyor

ABONE OL
Haziran 22, 2022 14:30
Katılım bankaları için TLREFK dönemi 22 Haziran’da başlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Lirası Gecelik Katılım Referans Getiri Oranı TLREFK, Borsa İstanbul tarafından 22 Haziran 2022 tarihinden itibaren hesaplanmaya başlıyor.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, “Katılım Bankalarının borçlanma araçlarında, çeşitli faizsiz finans ürünlerinde ve finansal sözleşmelerde değişken getiri göstergesi, dayanak varlık veya karşılaştırma ölçütü olarak kullanılabilecek, Türk Lirası kısa vadeli referans getiri oranı ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak oluşturulan TLREFK Türk Lirası Gecelik Katılım Referans Getiri Oranı 22.06.2022 tarihinden itibaren hesaplanmaya ve yayımlanmaya başlayacaktır.” denildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

“Borsa İstanbul Taahhütlü İşlemler Pazarı’nda gerçekleşen, aynı gün başlangıç ve ertesi iş günü bitiş valörlü (gecelik) ve sadece TL cinsi ödemeli sermaye piyasası araçlarının geri alma taahhüdü ile satım ve geri satım taahhüdü ile alım işlemlerindeki getiri oranı kullanılarak hesaplanmaya ve yayımlanmaya başlayacak olan TLREFK oranı ve bu oranın getirisini takip edebilmek amacıyla oluşturulan BIST TLREFK Endeksi verilerine 22.06.2022 tarihinden itibaren BISTECH Veri Yayın Sistemi ve Borsa İstanbul internet sitesinden ulaşılabilecektir.

TLREFK Kuralları, Borsa İstanbul A.Ş. ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği temsilcilerinden oluşan TLREFK Komitesi tarafından oluşturulmuştur.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.